| Name | Remote Push Pull Cable Kit Twist-Locking Control Cable |
|---|---|
| Feature | High Temperature Resistance, Low Loss , Long Service Life |
| Length | Can Be Customized |
| Certificate | IATF16949 |
| Applications | Automotive, Marine, Industrial Equipment, Etc |
| Name | Push Pull Universal Locking Control Cable |
|---|---|
| Feature | High Temperature Resistance, Low Loss , Long Service Life |
| Length | Can Be Customized |
| Certificate | IATF16949 |
| Applications | Trucks,Buses,Motorcycles,Automotive,Marine,Aerospace, Construction, Etc |
| Name | Light Duty Push-Pull Gear Shift Control Cable With Threaded Bulkhead & Rod End |
|---|---|
| Outer Casing Material | PVC, PTFE |
| Cable Diameter | 2mm–10mm (Customizable) |
| Cable Length | Customizable |
| Load Capacity | Medium To Heavy Duty |
| Name | Push-Pull Lever Control Systems Control Cable With Lever |
|---|---|
| Material | As Per Requirements |
| Feature | High Temperature Resistance, Low Loss , Long Service Life |
| Length | Customized |
| Certificate | IATF16949 |
| Features | High Temperature Resistance/Low Loss/Long Service Life |
|---|---|
| Name | Pull-Pull 4B, Control Cables |
| Major Customers | FAW / Yutong/EATON |
| Application | Throttle/ Shift/Trim |
| HS Code | 87084050/87084020 |
| Name | Mechanical Control Choke Cable With Twist Lock T-Handle |
|---|---|
| Materials | Plated Carbon Steel Corrosion-proof Control Heads |
| Feature | High Temperature Resistance, Low Loss, Long Service Life |
| Cover Color Options | Black Or As Per Requirements |
| Applicable Industries | Manufacturing Plant, Machinery Repair Shops |
| Name | Customize Push Pull Assembly With Rod End And Ball Joint |
|---|---|
| Material | Carbon Steel,Stainless Steel |
| Feature | High Temperature Resistance, Low Loss , Long Service Life |
| Length | Customized |
| Certificate | IATF16949 |
| Name | Universal Locking Choke Cable |
|---|---|
| Applications | Engine Shut Down |
| Load | 100lb Maximum |
| Travel | 3.00" Maximum |
| Material | Plated Carbon Steel Corrosion-Proof Control Heads |
| Name | Push-pull Cable Outer Casing |
|---|---|
| Outer Diameter | 15.2MM±0.2 |
| Color | Green,Black,Red |
| Certificate | IATF16949 |
| Application | Cables In Any Vehicle |
| Travel Rang | 1"-6" |
|---|---|
| Transmission Direction | Push-pull Bidirectional |
| Minimum Bending Radius | 3.00" |
| Operating Temperature | -65°F To +165°F |
| Flexibility | Yes |