| Name | Mechanical Control Cable |
|---|---|
| Lost Motion | .030" + .0004 Per Degree Of Bend With ± 5.0lb Of Force |
| Stroke | 3.00” |
| Minimum Bbend Radius | 3.00” |
| Operating Temperature | -65°F — 165°F (input) 230°F (output) |
| Name | Mechanical Control Cable |
|---|---|
| Minimum Bend Radius | 4.00" |
| Travel | 3.00" Minimum |
| Operating Temperature | From -65°F To +350°F |
| Conduit Caps | Stainless Steel |
| Name | Push Pull Handle Control Micro Adjustment Control Cable Handle |
|---|---|
| Certificate | IATF16949 |
| Application | Operating Throttle In Various Vehicles |
| Color | Black, Red, Blue |
| Material | Plated Carbon Steel Corrosion-Proof Control Heads |
| Name | Mechanical Control Cable |
|---|---|
| Material | Various |
| Size | Drawing |
| HS Code | 87084050/87084020 |
| Package | Wood Case / Carton / Bubble Film |
| Name | Stamdard Product HD Series Control Cable Assembly Mechanical Control Cables |
|---|---|
| Material | Stainless Steel Or Plated Carbon Steel |
| Feature | High Temperature Resistance, Low Loss ,Long Service Life |
| Cover Color Options | Gray Or As Per Requirements |
| Application | Automotive,Truck,Industrial,Motorcycle, ATV & Marine |
| Features | Durable Construction/ Long Lasting |
|---|---|
| Name | Mechanical Control Cable |
| Application | Specialized Mobile Equiptment |
| Color | Green,Black,Red |
| Certificate | IATF16949 |
| Name | Twist-Lock Control Cable Twist To Lock Throttle Cable |
|---|---|
| Material | Stainless Steel Or Plated Carbon Steel / Plastic Coated Carbon Steel Conduit And Innermember / Plastic Seal / Plastic Knob / Aluminum |
| Feature | Secure Locking Mechanism, Easy To Operate,Precise Control, Durability, Etc |
| Length | Can Be Customized |
| Applications | Automotive, Marine, Aerospace, Industrial Equipment,etc |
| Name | Twist Lock Control Cable Push Pull Self Locking T-Handle Parking Brake Cable |
|---|---|
| Material | PVC+Steel+Liner |
| Feature | Secure Locking Mechanism, Easy To Operate,Precise Control, Durability, Etc |
| Length | Can Be Customized |
| Applications | Vehicles, Machinery, Marine Equipment,etc |
| Name | Custom Mechanical Push-Pull Control Cables Control Cable Assemblies |
|---|---|
| Material | As Per Requirements |
| Feature | High Temperature Resistance, Low Loss , Long Service Life |
| Certificate | IATF16949 |
| Applications | Automotive, Aerospace, Heavy Equipment Industries |
| Name | T Handle Engine Choke Mechanical Twist Lock Push Pull Control Cable |
|---|---|
| Feature | High Temperature Resistance, Low Loss , Long Service Life |
| Length | Can Be Customized |
| Certificate | IATF16949 |
| Material | Stainless Steel Or Plated Carbon Steel / Plastic Coated Carbon Steel Conduit And Inner Member / Plastic Seal / Plastic Knob |