| Name | Stainless Steel Push-Pull Control Cable Assembly With Cylinder For Industrial And Vehicle Mechanical Control |
|---|---|
| Outer Casing Material | PVC, PTFE,etc |
| Core Material | Stainless Steel |
| Corrosion Resistance | Optional Stainless Steel Components |
| Operating Temperature | -40℃ To +120℃ |
| Features | Custom Engineered Assembly |
|---|---|
| Series | Pull Only Industrial Control Cable Assembly |
| Applications | Clutch Controls.Heavy Duty Lanyards |
| Travel | 2"- 6" |
| Installed Bend Radius | Down To 5" |
| Name | High-Performance Mechanical Control Solution Pull Cable With T-Handle |
|---|---|
| Brand | Phidix |
| Handle Type | T-Shaped Ergonomic Grip |
| Cable Type | Pull Cable (Single-Direction Control) |
| Cable Material | Galvanized Steel / Stainless Steel (Optional) |
| Name | Push-Pull Control Cable With Ball Joint And Clevis End Fittings |
|---|---|
| Brand | Phidix |
| Certificate | IATF16949 |
| Inner Cable Material | Carbon Steel / Stainless Steel |
| Outer Casing Options | PVC/ Polymer Sleeve |
| Name | Dual-End Push-Pull Control Cable Assembly |
|---|---|
| Brand | Phidix |
| Certificate | IATF16949 |
| Inner Cable Material | Carbon Steel / Stainless Steel |
| Outer Casing Material | PVC, Polymer, Or Steel Spiral Conduit |
| Name | Light Truck Mechanical Push-Pull Control Cable Assembly |
|---|---|
| Outer Conduit Material | PVC, Nylon, Or Teflon (Low Friction Options) |
| Inner Cable Material | High Strength Carbon Steel / Stainless Steel |
| Cable Length | Customizable |
| Travel / Stroke | Customizable |
| Series | Pull Only Industrial Control Cable Assembly |
|---|---|
| Applications | Throttle Control,Blade Engagement,Choke,Latch Release,Window Release,Seat Release |
| Transmission Direction | Pull Only Unidirectional |
| Suggested End Fittings | Rod Ends,Clevises,Threaded End Fittings |
| OEM | Yes |
| Features | In Conjunction With Most Control Lever Systems |
|---|---|
| Name | Custom Push Pull Cables |
| Material | Plated Steel , Stainless Steel , Plastic Coated |
| Applications | Clutch Controls / Heavy Duty Lanyards |
| Type | Transmission Control |
| Name | Push-Pull Control Cable With Micro Adjust Handle |
|---|---|
| Brand | Phidix |
| Certificate | IATF16949 |
| Adjustment Range | Micro-Adjustable (Customizable Stroke Length) |
| Inner Core Material | Carbon Steel / Stainless Steel (Optional) |
| Name | Control Cable Assembly |
|---|---|
| Applications | Engine Shut Down |
| Load | 100lb Maximum |
| Travel | 3.00" Maximum |
| Material | Plated Carbon Steel Corrosion-Proof Control Heads |