| Name | High-Performance Custom Flexible Shafts For Mechanical Control Systems |
|---|---|
| Brand | Phidix |
| Certificate | IATF16949 |
| Inner Core Material | Carbon Steel / Stainless Steel |
| Outer Casing Options | PVC/ Polymer Sleeve |
| Features | Tough/durable Materials , Long Lasting Seals |
|---|---|
| Name | Flex Control Cable |
| Material | Stainless Steel Or Plated Carbon Steel |
| Applications | Transmission Shift , Implement Control , Hydrostatic Drives |
| Typical Temperature Range | -65°F — 230°F |
| Features | High Temperature Resistance/Low Loss/Long Service Life |
|---|---|
| Name | Brake Control Cable Tractor Spare Part |
| Conductor Material | Stainless Steel |
| Insulation Material | PE/PVC |
| Application | Agriculture Market |
| Name | Push Pull Control Cable |
|---|---|
| Major Customers | FAW / Yutong |
| Material | PVC+Steel Wire |
| Color | Green,Black,Red |
| Certificate | ISO9001 |
| Name | Non Lock Industrial Push-Pull Control Head |
|---|---|
| Applications | Engine Shut Down |
| Load | 50lb Maximum |
| Travel | 3.00" Maximum |
| Material | Plated Carbon Steel Corrosion - Proof Control Heads |
| Features | Tough/Durable Materials |
|---|---|
| Name | Cable Assembly With Stainless Steel End Rod And Support Tube |
| Material | Stainless Steel Or Plated Carbon Steel |
| Applications | Implement Control/ Transmission Shift/Throttle Control |
| Size | Drawing |
| Name | Black Wire Tube With Black Twist Lock T-Handle, 1500MM Long |
|---|---|
| Material | Stainless Steel Or Plated Carbon Steel / Plastic Coated Carbon Steel Conduit And Innermember / Plastic Seal / Plastic Knob / Aluminum |
| Feature | High Temperature Resistance, Low Loss , Long Service Life |
| Length | Customized |
| Certificate | IATF16949 |
| Name | Hand Throttle Cable Hand Brake Cable Hand Throttle Controller Cable |
|---|---|
| Feature | High Temperature Resistance, Low Loss , Long Service Life |
| Length | Can Be Customized |
| Certificate | IATF16949 |
| Applications | Cars, Trucks, Motorcycles, Boats, Agricultural Machinery, Construction Equipment, Industrial Machinery,etc |
| Flexibility | High |
|---|---|
| Application | Industrial Automation |
| Tensile Strength | >1000N |
| Durability | High |
| Product Name | Mechanical Control Cable |
| Product Name | Mechanical Control Cable |
|---|---|
| Length | 1-10m |
| Inner Diameter | 1-5mm |
| Insulation | PVC |
| Tensile Strength | >1000N |