| Name | Universal Push-Pull Control Cable With Bulkheads, Nuts & Washers |
|---|---|
| Material | Stainless Steel Or Plated Carbon Steel |
| Feature | High Temperature Resistance, Low Loss , Long Service Life |
| Length | Customized |
| Certificate | IATF16949 |
| Name | Universal Cable, Push Pull Cable, Stroke 125mm, Working Load Push 600N Pull 1800N |
|---|---|
| Material | Stainless Steel Or Plated Carbon Steel |
| Characteristic | Easy To Install, Performance Excellence |
| Stroke | Not Be Less Than 125MM |
| Maximum Thrust | Not More Than 1760N |
| Features | Custom Engineered Assembly |
|---|---|
| Series | Pull Only Industrial Control Cable Assembly |
| Applications | Clutch Controls.Heavy Duty Lanyards |
| Material | Nylon Covered Innermember , Plastic Covered Conduit |
| Model | CA235-A-L / CA236-A-L,CA270-XXX / CA271-A-L ,CA312-A-L,A183-XXX |
| Name | Truck Spare Parts Gear Lever Cable Transmission Gear Shift Cable |
|---|---|
| Material | Stainless Steel Or Plated Carbon Steel |
| Feature | High Temperature Resistance, Low Loss , Long Service Life |
| Length | Customized |
| Certificate | IATF16949 |
| Name | Push-Pull Control Systems Universal Push-Pull Cable |
|---|---|
| Material | As Per Requirements |
| Feature | High Temperature Resistance, Low Loss , Long Service Life |
| Length | Customized |
| Application | Automotive,Truck,Industrial,Motorcycle, ATV & Marine |
| Name | Low Friction Push Pull Cable Mechanical Control Cable Including Linkage |
|---|---|
| Feature | High Temperature Resistance, Low Loss , Long Service Life |
| Length | Can Be Customized |
| Certificate | IATF16949 |
| Applications | Industrial Machinery,Agricultural Machinery,Marine Vessels,Construction Equipment,etc |
| Temperature Range | -40°C To 80°C |
|---|---|
| Innermember | Nylon-covered Stainless Steel |
| Port | Shanghai |
| Color | Green,Black,Red |
| Package | Wood Case / Carton / Bubble Film |
| Features | Custom Engineered Assembly |
|---|---|
| Bus Model | China |
| Typical Temperature Range | -65°F — 230°F |
| Temperature Range | -40°C To 80°C |
| Oem | Yes |
| Name | Standard Push Pull Control Cable—Reliable Mechanical Control For Heavy Duty Applications |
|---|---|
| Brand | Phidix |
| Certificate | IATF16949 |
| Product Type | Standard Push-Pull Control Cable |
| Operating Mode | Push-Pull Linear Force Transmission |
| Name | Push Pull Standard Performance Control Cable Assembly Mechanical Control Cable |
|---|---|
| Applications | Mechanical Starter |
| Travel | 1"-6" |
| Minimum Bend Radius | 3.00" |
| Operating Temperature | From -65°F — +165°F At Input End/+230°F At Output End |