| Name | Light Truck Spare Part Mechanical Control Cable Push-Pull Control Cable Assembly |
|---|---|
| Material | Stainless Steel Or Plated Carbon Steel , Plastic Coated Carbon Steel Conduit And Innermember |
| Feature | High Temperature Resistance, Low Loss , Long Service Life |
| Length | Customized |
| Certificate | IATF16949 |
| Name | Mechanical Control Cable |
|---|---|
| Material | PVC+Steel Wire |
| Temperature Range | -65° To +230°F |
| Color | Green,Black,Red |
| Application | Logging Equipment Market |
| Features | Durable Construction/ Long Lasting |
|---|---|
| Name | Mechanical Control Cable |
| Application | Specialized Mobile Equiptment |
| Color | Green,Black,Red |
| Certificate | IATF16949 |
| Features | High Temperature Resistance/Low Loss/Long Service Life |
|---|---|
| Name | Mechanical Control Cable |
| Size | Customer Requirement |
| Packing | Plastic Bag And Carton |
| Insulation Material | PE/PVC |
| Name | Manual Transmission System |
|---|---|
| Recommended Handle Lengths | 160mm To 220mm (6-¼" - 8-¼" Approx.) |
| Normal Working Load @ Knob | 3kg (6.6 Lb.) To 5kg (11lb.) |
| Accidental Overload @ Knob | 100kg (220lb.) |
| Operating Temperatures | -40°C To 120°C (-40°F To 248°F) |
| Series | Phidix 4B Push Pull Cable |
|---|---|
| Transmission Direction | Push-pull Bidirectional |
| Material | Plated Steel , Stainless Steel , Plastic Coated |
| Operating Temperature | -40°C To +100°C |
| Flexibility | Yes |
| Series | Phidix 4B Push Pull Cable |
|---|---|
| Transmission Direction | Push-pull Bidirectional |
| Material | Plated Steel , Stainless Steel , Plastic Coated |
| Operating Temperature | -40°C To +100°C |
| Flexibility | Yes |
| Series | 1500 Pull-Only Brake/3000 Pull-Only Brake |
|---|---|
| Applications | Park Brakes, Pull-only Cable Systems |
| Material | Carbon Steel And Plastic |
| Transmission Direction | Pull Only Unidirectional |
| Flexibility | Yes |
| Name | Brake Cable Throttle Cable Transmission Cable Choke Cable |
|---|---|
| Application | Small Off-Road / Recreation Market |
| Packaging Details | Wood Case Or Carton |
| Insulation Material | PE/PVC |
| Conductor Material | Stainless Steel Or Galvanized Steel |
| Series | 1500 Pull-Only Brake |
|---|---|
| Minimum Bend Radius | 5” |
| Applications | Heavy-duty Gear Shift Control,Parking Brake Actuation,Hydraulic Valve Control |
| Material | Carbon Steel And Plastic |
| End Fittings | Strap Clevises,Threaded End Rods |