| Features | In Conjunction With Most Control Lever Systems |
|---|---|
| Name | Custom Push Pull Cables |
| Material | Plated Steel , Stainless Steel , Plastic Coated |
| Applications | Clutch Controls / Heavy Duty Lanyards |
| Type | Transmission Control |
| Name | Throttle Control Cable Head |
|---|---|
| Applications | Throttle Control |
| Load | 20lb Maximum |
| Travel | 3.00" Maximum |
| Material | Plated Carbon Steel Corrosion - Proof Control Heads |
| Name | Automotive Control Cable Head |
|---|---|
| Applications | General Aviation Aircraft |
| Travel | 3.00” Maximum |
| Bend Radius | 3.00” Minimum & 7.00” Minimum |
| Operating Temp | -65°F — 165°F (input) 230°F (output) |
| Series | Rotary Control Cable |
|---|---|
| Applications | Heater Valve Control / Vent Control |
| Travel | 1.50” Maximum |
| Material | Plated Carbon Steel Corrosion-Proof Control Heads |
| Efficiency | Efficiency: 4 Inch / Lb Maximum To Push-pull 5lb |
| Series | Pull Only Industrial Control Cable Assembly |
|---|---|
| Applications | Clutch Cable,Throttle Cable,Hand Brake Cable,Engine Stop Cable |
| Transmission Direction | Pull Only Unidirectional |
| Wide Range Of Sizes Combinations W/Loads | 0kg — 1000kg |
| Material | Plated Steel Standard , Optional Stainless Steel |
| Features | Custom Engineered Assembly |
|---|---|
| Series | Pull Only Industrial Control Cable Assembly |
| Applications | Clutch Controls / Heavy Duty Lanyards |
| Model | CA235-A-L / CA236-A-L,CA270-XXX / CA271-A-L ,CA312-A-L,A183-XXX |
| Installed Bend Radius | Down To 5" |
| Name | Push Pull Standard Performance Control Cable Assembly Mechanical Control Cable |
|---|---|
| Applications | Mechanical Starter |
| Travel | 1"-6" |
| Minimum Bend Radius | 3.00" |
| Operating Temperature | From -65°F — +165°F At Input End/+230°F At Output End |
| Features | High Temperature Resistance/Low Loss/Long Service Life |
|---|---|
| Name | Brake Control Cable Tractor Spare Part |
| Conductor Material | Stainless Steel |
| Insulation Material | PE/PVC |
| Application | Agriculture Market |
| Name | Mechanical Control Cable Outer Casing LD Series |
|---|---|
| Outer Diameter | 13.1MM±0.2 |
| Color | Green,Black,Red |
| Packaging | Carton Or Wood Case |
| Conduit Material | PE Or PVC Jacket |
| Name | Push Pull Control Cables Outer Casing |
|---|---|
| Color | Green,Black,Red |
| Application | Control Cable |
| Characteristic | Accurate OD And ID, Durable Use, Anti-high & Low Temperature |
| Conduit Materia | PE Or PVC Jacket |