| Name | Brake Cable Throttle Cable Transmission Cable Choke Cable |
|---|---|
| Application | Small Off-Road / Recreation Market |
| Packaging Details | Wood Case Or Carton |
| Insulation Material | PE/PVC |
| Conductor Material | Stainless Steel Or Galvanized Steel |
| Name | Mechanical Control Cable |
|---|---|
| Material | PVC+Steel Wire |
| Temperature Range | -65° To +230°F |
| Color | Green,Black,Red |
| Application | Logging Equipment Market |
| Name | Flex Control Cable |
|---|---|
| Material | Various |
| Size | Drawing |
| HS Code | 87084050/87084020 |
| Package | Wood Case / Carton / Bubble Film |
| Series | 3000 Pull-Only Brake |
|---|---|
| Material | Carbon Steel And Plastic |
| Transmission Direction | Pull Only Unidirectional |
| Load Capacity | Up To 3000lb |
| Applications | Industrial Machine Control,Heavy-duty Trailer Systems,Shift/brake Mechanisms In Off-road And Construction Vehicles |
| Features | Custom Engineered Assembly |
|---|---|
| Series | Pull Only Industrial Control Cable Assembly |
| Applications | Clutch Controls / Heavy Duty Lanyards |
| Model | CA235-A-L / CA236-A-L,CA270-XXX / CA271-A-L ,CA312-A-L,A183-XXX |
| Installed Bend Radius | Down To 5" |
| Name | Mechanical Control Cable Outer Casing LD Series |
|---|---|
| Outer Diameter | 13.1MM±0.2 |
| Color | Green,Black,Red |
| Packaging | Carton Or Wood Case |
| Conduit Material | PE Or PVC Jacket |
| Type | LD,MD |
|---|---|
| Serise | Push Pull Cable Assembly |
| Certificate | IATF16949 |
| Material | Stainless Steel |
| Colour | Silver |
| Name | Customized Gear Shift Reverse Cable With Clevis End |
|---|---|
| Material | Stainless Steel Or Plated Carbon Steel |
| Length | Customized |
| Jacket Material | PVC/PE |
| Feature | Easy Installation And Easy To Use |
| Name | High Quality Heavy Duty Gearshift Control Cable Assembly |
|---|---|
| Material | Stainless Steel Or Plated Carbon Steel |
| Feature | High Temperature Resistance, Low Loss , Long Service Life |
| Length | Customized |
| Certificate | IATF16949 |
| Name | Manual Transmission System Gear Shifter 923 Series Transmission Control Valve |
|---|---|
| Recommended Handle Lengths | 610mm To 760mm |
| Operating Temperatures | -40°C To 120°C (-40°F To 248°F) |
| Model Number | 923 Series |
| Material | Pressure Die-Cast Aluminum |