| Name | Push-pull Cable Outer Casing |
|---|---|
| Outer Diameter | 15.2MM±0.2 |
| Color | Green,Black,Red |
| Certificate | IATF16949 |
| Application | Cables In Any Vehicle |
| Features | Stainless Steel End Rod Options Available |
|---|---|
| Name | Universal Throttle Cable |
| Material | Plated Steel , Stainless Steel , Plastic Coated |
| Applications | Clutch Controls / Heavy Duty Lanyards |
| Type | Transmission Control |
| Name | Throttle Control Cable |
|---|---|
| Applications | Marine / Racing |
| Travel | 3.00" |
| Bulkhead Type | Threaded |
| Conduit Caps | Stainless Steel |
| Features | Long Lasting Seals |
|---|---|
| Name | Custom Throttle Cable |
| Material | Stainless Steel Or Plated Carbon Steel |
| Typical Temperature Range | -65°F — 230°F |
| Package | Carton Or Wood Case |
| Name | Mechanical Control Cable |
|---|---|
| Lost Motion | .030" + .0004 Per Degree Of Bend With ± 5.0lb Of Force |
| Stroke | 3.00” |
| Minimum Bbend Radius | 3.00” |
| Operating Temperature | -65°F — 165°F (input) 230°F (output) |
| Series | Pull Only Industrial Control Cable Assembly |
|---|---|
| Applications | Throttle Control,Blade Engagement,Choke,Latch Release,Window Release,Seat Release |
| Transmission Direction | Pull Only Unidirectional |
| Suggested End Fittings | Rod Ends,Clevises,Threaded End Fittings |
| OEM | Yes |
| Name | Automotive Control Cable Head |
|---|---|
| Applications | General Aviation Aircraft |
| Travel | 3.00” Maximum |
| Bend Radius | 3.00” Minimum & 7.00” Minimum |
| Operating Temp | -65°F — 165°F (input) 230°F (output) |
| Name | Universal Locking Throttle Cable |
|---|---|
| Lost Motion | .030" + .0004 Per Degree Of Bend With ± 5.0lb Of Force |
| Normal Load | 120lb Tension, 25lb Compression |
| Minimum Bend Radius | 3.00” |
| Operating Temperature | From -65°F — +165°F At Input End/+230°F At Output End |
| Features | High Temperature Resistance/Low Loss/Long Service Life |
|---|---|
| Name | Pull-Pull 4B, Control Cables |
| Major Customers | FAW / Yutong/EATON |
| Application | Throttle/ Shift/Trim |
| HS Code | 87084050/87084020 |
| Name | Push-Pull And Pull-Only Custom Assemblies Performance Control Cable Assembly |
|---|---|
| Material | Various |
| Size | Drawing |
| HS Code | 87084050/87084020 |
| Package | Wood Case / Carton / Bubble Film |