| Type | MD,LD,HD,VLD |
|---|---|
| Serise | Push Pull Cable Assembly |
| Certificate | IATF16949 |
| Material | Stainless Steel |
| Applications | Motorcycle Throttle Cable,Marine Control Levers,Industrial Damper Actuators,Commercial Recliner Seat Release,Small Engine Choke Cables |
| Series | Pull Only Industrial Control Cable Assembly |
|---|---|
| Applications | Throttle Control,Blade Engagement,Choke,Latch Release,Window Release,Seat Release |
| Temperature Range | −65ºF To 185ºF |
| Material | Brass Conduit Caps And Stainless End Fittings (optional) |
| Oem | Yes |
| Type | MD,LD,HD,VLD |
|---|---|
| Serise | Push Pull Cable Assembly |
| Certificate | IATF16949 |
| Material | Stainless Steel |
| Applications | Motorcycle Throttle Cable,Marine Control Levers,Industrial Damper Actuators,Commercial Recliner Seat Release,Small Engine Choke Cables |
| Serise | Push-Pull Control Head |
|---|---|
| Locking Type | Manual Twist-to-Lock |
| Material | Plated Carbon Steel Corrosion- Proof Control Heads |
| Load | 100lb Maximum |
| Travel | 3.00" Maximum |
| Serise | Push-Pull Control Head |
|---|---|
| Locking Type | Manual Twist-to-Lock |
| Material | Plated Carbon Steel Corrosion- Proof Control Heads |
| Load | 100lb Maximum |
| Travel | 3.00" Maximum |
| Serise | Push-Pull Control Head |
|---|---|
| Locking Type | Manual Twist-to-Lock |
| Material | Plated Carbon Steel Corrosion- Proof Control Heads |
| Load | 100lb Maximum |
| Travel | 3.00" Maximum |
| Series | Pull Only Industrial Control Cable Assembly |
|---|---|
| Transmission Direction | Pull Only Unidirectional |
| Minimum Bend Radius | 5” |
| End Fitting Combinations | Threaded-Threaded,Threaded-Grooved,Grooved-Grooved |
| Suggested End Fittings | Rod Ends,Clevises,Threaded End Fittings |