| Name | Universal Locking Choke Cable |
|---|---|
| Applications | Engine Shut Down |
| Load | 100lb Maximum |
| Travel | 3.00" Maximum |
| Material | Plated Carbon Steel Corrosion-Proof Control Heads |
| Features | High Lever To Cable |
|---|---|
| Name | Model CH400 Leverstak Industrial Hand Control Lever Throttle Control Lever |
| Applications | Automatic Pick-up Hitch Release Control Cable Operation / Power Take Off Engagement — Disengagement / Agricultural Equipment |
| Angle Produces | 120° |
| Travel | 45mm |
| Features | High Temperature Resistance/Low Loss/Long Service Life |
|---|---|
| Name | Pull-Pull 4B, Control Cables |
| Major Customers | FAW / Yutong/EATON |
| Application | Throttle/ Shift/Trim |
| HS Code | 87084050/87084020 |
| Name | T Handle Engine Choke Mechanical Twist Lock Push Pull Control Cable |
|---|---|
| Feature | High Temperature Resistance, Low Loss , Long Service Life |
| Length | Can Be Customized |
| Certificate | IATF16949 |
| Material | Stainless Steel Or Plated Carbon Steel / Plastic Coated Carbon Steel Conduit And Inner Member / Plastic Seal / Plastic Knob |
| Name | Mechanical Control Cable Push-Pull Control Cable Assembly With Ball Joint Ends |
|---|---|
| Brand | Phidix |
| Certificate | IATF16949 |
| Cable Type | Push-Pull Control Cable |
| End Fittings | Ball Joint (Both Ends) |
| Serise | Push-Pull Control Head |
|---|---|
| Locking Type | Manual Twist-to-Lock |
| Material | Plated Carbon Steel Corrosion- Proof Control Heads |
| Load | 100lb Maximum |
| Travel | 3.00" Maximum |
| Serise | Push-Pull Control Head |
|---|---|
| Locking Type | Manual Twist-to-Lock |
| Material | Plated Carbon Steel Corrosion- Proof Control Heads |
| Load | 100lb Maximum |
| Travel | 3.00" Maximum |
| Name | YK6 Marine Engine Control Boat Control Lever |
|---|---|
| Applications | Boat, Transmixer, Pump And Throttle Control |
| Casing Material | Aluminum Alloy |
| Inside Material | Zinc Alloy |
| Lever Material | Stainless Steel |
| Name | Hand Throttle Push Pull Cable Control Lever Universal Mechanical Hand Control Lever |
|---|---|
| Color | Black Or Grey |
| The Way Wire Out | Left Or Right Wire Out (according To Customer Requirements) |
| Structure | Rack And Pinion |
| Shell Material | Zinc Alloy |
| Name | Mechanical Push Pull Joystick Push Pull Handle Mechanical Control Lever |
|---|---|
| The Way Wire Out | Left Or Right Wire Out (according To Customer Requirements) |
| Color | Black Or Grey |
| Structure | Rack And Pinion |
| Shell Material | Zinc Alloy |