| Features | Adjustable Friction Lock / 5 To 1 Mechanical Advantage / Adjustable Mechanical Stops |
|---|---|
| Name | Unidrum Lever Industrial Push - Pull And Pull - Only Hand Control Hand Control Lever |
| Applications | Medium To Light Duty Throttle Compactors |
| Material | Zinc Based Die-Cast Body, Drum And Lever / Internal Long Life Nylon Bearings |
| Type | Push-Pull And Pull-Only Hand Control |
| Name | Push-Pull Light Duty Lever, Industrial Push-Pull Hand Control |
|---|---|
| Material | Zinc Alloy |
| Weight | 0.6KG |
| Main Purpose | All Various Of Vehicles And Mechanical Machinery Throttle Control |
| Function | Can Be Locked At Any Position You Want |
| Name | Push-Pull Flexible Shaft With Lever |
|---|---|
| Feature | High Temperature Resistance, Low Loss , Long Service Life |
| Length | Can Be Customized |
| Certificate | IATF16949 |
| Applications | Throttle Control In Vehicles, Remote Valve Operation, Steering Systems, Etc |
| Name | Hand Joystick Control With A Push-Pull Cable System |
|---|---|
| Feature | High Temperature Resistance, Low Loss , Long Service Life |
| Length | Can Be Customized |
| Certificate | IATF16949 |
| Material | Stainless Steel Or Plated Carbon Steel / Plastic Coated Carbon Steel Conduit And Innermember / Plastic Seal / Plastic Knob / Aluminum |
| Name | Mechanical Control Lever |
|---|---|
| Lever Offset | 2.32" (59mm) |
| Lever Length | 6.30" (160mm) |
| Lever Angle | 156° |
| Maximum Load | 68lb (300N) |
| Name | Construction Machinery Control Lever Forward And Reverse Speed Control Lever |
|---|---|
| Material | Aluminium Alloy |
| Applications | Construction Machinery |
| Color | Black, Grey, Customer Tailor |
| Fixing Type | 2 Holes Fixed, Can Be More Parallel |
| Name | Customized Mechanical Control Cable Push Pull Cable Assembly |
|---|---|
| Material | Stainless Steel Or Plated Carbon Steel , Plastic Coated Carbon Steel Conduit And Innermember |
| Jacket Material | PVC/PE |
| Feature | High Temperature Resistance, Low Loss , Long Service Life |
| Length | Customized |
| Name | T-Handle Control Cable | Smooth Operation Push-Pull Motion Control |
|---|---|
| Brand | Phidix |
| Certificate | IATF16949 |
| Handle Type | T-Handle (Standard Or Twist-Lock) |
| Cable Type | Push-Pull Or Pull-Only |
| Name | Control Cable Conduit | Durable Push-Pull Cable Sheath For Industrial Applications |
|---|---|
| Brand | Phidix |
| Certificate | IATF16949 |
| Inner Liner | Nylon, Polyethylene, PTFE (Low-Friction) |
| Outer Jacket Material | PVC, Rubber, Nylon, Polyethylene |
| Name | Hand Throttle Control Lever Harvester Excavator Throttle Control Assembly |
|---|---|
| Material | Chrome Steel |
| Certificateage | IATF16949 |
| Function | Locking At Any Position, Control A Pull Cable |
| Application | Down The Hole Drill, Excavator, Road Roller, Tractor, Firefighting Truck, Fuel Ruck |