| Name | CABLE ASSEMBLY, 3700MM LONG WITH BLACK T-HANDLE |
|---|---|
| Materials | Stainless Steel Or Plated Carbon Steel / Plastic Coated Carbon Steel Conduit And Innermember / Plastic Seal / Plastic Knob |
| Feature | High Temperature Resistance, Low Loss ,Long Service Life |
| Operating Temp | -65°F — 165°F (input) 230°F (output) |
| Application | Throttle Control, Regulating Valve |
| Name | LD CABLE ASSEMBLY WITH TWIST LOCK T-HANDLE |
|---|---|
| Materials | Plated Carbon Steel Corrosion-proof Control Heads |
| Feature | High Temperature Resistance, Low Loss, Long Service Life |
| Cover Color Options | Black Or As Per Requirements |
| Application | Engine Shut Down/Engine Choke/Latch Operation/Valve Operation |
| Oem | Yes |
|---|---|
| Mounting Options | Fixed, Bulkhead, Or Specialized Mounts |
| Flameretardant | Yes |
| Colorcode | Standard Or Custom Color Coding |
| Voltage Rating | 300V |
| Raw Materials | Steel Wire+pp+hardware+rubber |
|---|---|
| Flameretardant | Yes |
| Mounting Options | Fixed, Bulkhead, Or Specialized Mounts |
| Oem | Yes |
| Outer Sheath | PVC, Rubber, Nylon, Polyethylene |
| Jacket Material | PVC, PE, Rubber |
|---|---|
| Voltage Rating | 300V |
| Outer Sheath | PVC, Rubber, Nylon, Polyethylene |
| Package | Wood Case / Carton / Bubble Film |
| Mounting Options | Fixed, Bulkhead, Or Specialized Mounts |
| Series | 1500 Pull-Only Brake/3000 Pull-Only Brake |
|---|---|
| Applications | Vehicle Parking Brakes/Industrial Machinery Brake Systems |
| Material | Carbon Steel And Plastic |
| Minimum Bend Radius | 5",7" |
| Travel | 6" |
| Name | Non Lock Industrial Push-Pull Control Head |
|---|---|
| Applications | Engine Shut Down |
| Load | 50lb Maximum |
| Travel | 3.00" Maximum |
| Material | Plated Carbon Steel Corrosion - Proof Control Heads |
| Name | Transmission Shift Cable Throttle Cable Push Pull Cable |
|---|---|
| Conduit Structure | PVC+Steel+Liner |
| Inner Wire Material | Stainless Steel/Galvanized Steel |
| Tube Material | PVC |
| Application | Trucks,Buses,Marine Engines,Agricultural Equipment, Etc |
| Name | Twist Lock Push Pull Control Head For Throttle Stop |
|---|---|
| Materials | Plated Carbon Steel Corrosion-proof Control Heads |
| Feature | High Temperature Resistance, Low Loss, Long Service Life |
| Cover Color Options | Black Or As Per Requirements |
| Application | Engine Shut Down/Engine Choke/Latch Operation/Valve Operation |
| Series | 3000 Pull-Only Brake |
|---|---|
| Minimum Bend Radius | 7” |
| Ultimate Load | 3000lb |
| Transmission Direction | Pull Only Unidirectional |
| Applications | Trailer Parking Brake Systems,Off-road Equipment And Utility Vehicles,Bus And Commercial Truck Rear Brake Actuation |