| Name | Cable Assembly With Red T- Handle |
|---|---|
| Parts Material | Stainless Steel Or Carbon Steel |
| Feature | High Temperature Resistance, Low Loss , Long Service Life |
| Length | Can Be Customized |
| Common Applications | Throttle Control, Regulating Valve |
| Name | Light Duty Control Lever Light Duty Cable Control Assembly |
|---|---|
| Color | Silver |
| Material | Zinc-Plated Steel |
| Application | Engineering Machinery, Agricultural Machinery, Special Vehicle |
| Advantages | Easy To Install, Easy To Operate |
| Name | BALL VALVES |
|---|---|
| Port Size | 1/2" To 4" |
| Power | Manual |
| Structure | BALL |
| Seal Material | TPE,TPV |
| Features | See Individual Hand Controls |
|---|---|
| Name | Industrial Control Cables |
| Applications | See Individual Hand Controls |
| Material | Zinc Based Die-Cast Body , Plated Steel Internal/External Components |
| HS Code | 87084050 / 87084020 |
| Features | See Individual Hand Controls |
|---|---|
| Name | Customized Engineering Machinery Hand Throttle Joystick Control Cablel Lever |
| Applications | See Individual Hand Controls |
| Material | Zinc Based Die-Cast Body , Plated Steel Internal/External Components |
| HS Code | 87084050/87084020 |
| Name | Custom Mechanical Control Cable Assembly Push Pull Control Cable Push Only Control Cable |
|---|---|
| Feature | High Temperature Resistance, Low Loss , Long Service Life |
| Length | Can Be Customized |
| Certificate | IATF16949 |
| Applications | Automotive,Aerospace,Aviation,Marine,Medical Equipment,Agricultural Equipment, Etc |
| Name | Custom Push-Pull Control Cable | Remote Mechanical Motion Control System |
|---|---|
| Brand | Phidix |
| Certificate | IATF16949 |
| Cable Type | Push-Pull Or Pull-Only Control Cable |
| Core Wire Material | Stainless Steel, Galvanized Steel, High-Tensile Alloy |
| Name | High-Performance Custom Flexible Shafts For Mechanical Control Systems |
|---|---|
| Brand | Phidix |
| Certificate | IATF16949 |
| Inner Core Material | Carbon Steel / Stainless Steel |
| Outer Casing Options | PVC/ Polymer Sleeve |
| Temperature Range | -40°C To 80°C |
|---|---|
| Innermember | Nylon-covered Stainless Steel |
| Port | Shanghai |
| Color | Green,Black,Red |
| Package | Wood Case / Carton / Bubble Film |
| Name | Mechanical Control Lever |
|---|---|
| Lever Offset | 2.32" (59mm) |
| Lever Length | 6.30" (160mm) |
| Lever Angle | 156° |
| Maximum Load | 68lb (300N) |