| Input Force | .001 .002 |
|---|---|
| Travel | 1"-6" |
| Minimum Bending Radius | 2"-5"/3"-7"/5"-9"/6" |
| Transmission Direction | Push-pull Bidirectional |
| Working Temperature | -65°F To 130°F |
| Serise | Push Pull Cable Assembly |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
| Feature | High Temperature Resistance, Low Loss, Long Service Life |
| Cover Color Options | Gray, Green Or As Per Requirements |
| Applications | Throttle Linkage In Turboprop & Jet Engines Rudder, Flap, Trim & Stabilizer Control Systems Landing Gear Lever Control |
| Name | Push Pull Standard Performance Control Cable Assembly Mechanical Control Cable |
|---|---|
| Applications | Mechanical Starter |
| Travel | 1"-6" |
| Minimum Bend Radius | 3.00" |
| Operating Temperature | From -65°F — +165°F At Input End/+230°F At Output End |
| Name | Push Pull Control Cable |
|---|---|
| Marine Applications | Marine |
| Travel | 3.00" |
| Bulkhead Type | Threaded |
| Conduit Caps | Stainless Steel |
| Name | Standard Transmission Control Cable Push-Pull Control Cable |
|---|---|
| Material | As Per Requirements |
| Feature | High Temperature Resistance, Low Loss, Long Service Life |
| Cover Color Options | Green, Black Or As Per Requirements |
| Application | Automotive, Truck, Industrial, Motorcycle, ATV & Marine, Trains |
| Name | Control Cable With Knob Handle–Universal Industrial & Power Equipment Application |
|---|---|
| Brand | Phidix |
| Certificate | IATF16949 |
| Cable Length | Customizable |
| Outer Casing Material | PVC |
| Name | Low Friction Push Pull Cable Mechanical Control Cable Including Linkage |
|---|---|
| Feature | High Temperature Resistance, Low Loss , Long Service Life |
| Length | Can Be Customized |
| Certificate | IATF16949 |
| Applications | Industrial Machinery,Agricultural Machinery,Marine Vessels,Construction Equipment,etc |
| Features | High Temperature Resistance/Low Loss/Long Service Life |
|---|---|
| Name | Pull-Pull 4B, Control Cables |
| Major Customers | FAW / Yutong/EATON |
| Application | Throttle/ Shift/Trim |
| HS Code | 87084050/87084020 |
| Regulation | VLD/LD/MD/HD |
|---|---|
| Min Bend Radius | 2''/3''/5''/6'' |
| Shape | Rotundity |
| Sealing Jacket Material | Plastic Seals |
| Innermember Mmaterial | Stainless Steel Or Plated Carbon Steel |
| Serise | Push Pull Cable Assembly |
|---|---|
| Travel | 3" |
| Min Bend Radius | 4" |
| Material | Nylon Covered Innermember,Stainless Steel,RHOS Rated,LDPE Covered,Spring Wire Liner Core PTFE |
| End Fittings | Full Range |